култура и уметност

„Успехот доаѓа како резултат на неверојатната трпеливост и борба“

„Успехот доаѓа како резултат на неверојатната трпеливост и борба“

„Отворањето кон светот од Скопје и посетата на различни држави мене ми додадоа неверојатни вредности“, истакнува светски познатиот скопски музичар, Месут Куртиш во интервју за Агенција Анадолија (АА)

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Мехмет Ѓормез учествуваше на онлајн конференција со студенти од Северна Македонија
09.05.2020

Мехмет Ѓормез учествуваше на онлајн конференција со студенти од Северна Македонија

Ѓормез својот говор на тема „Светот на младоста, исламот и месецот Рамазан“ го започна упатувајќи честитки по повод месецот на постот рамазан

Во Скопје погребан поетот и писател Илхами Емин
29.04.2020

Во Скопје погребан поетот и писател Илхами Емин

„Голем мислител. Човек кој ја познаваше и мистичката филозофија до детали. Човек во кого духот на Руми и Јунус Емре беа несомнено присутни", истакна проф. д-р Ферид Мухиќ

Почина актерот Ирфан Кан, ѕвездата на Холивуд и Боливуд
29.04.2020

Почина актерот Ирфан Кан, ѕвездата на Холивуд и Боливуд

Неговите меѓународни проекти како „Животот на Пи“ (Life of Pi), „Милионерот од гетото“ (Slumdog Millionaire) и „Моќно срце“ (A Mighty Heart), му донесоа светска слава

Карантинска забава во Скопје во време на Ковид-19
26.04.2020

Карантинска забава во Скопје во време на Ковид-19

Во Скопје во рамките на музичкиот настан „Звуците на урбан Карпош“ се одржа карантинска забава. Граѓаните од своите тераси од зградите и од своите домови имаа можност да уживаат во музичкиот избор на диџеј Бабура Јуниор

Млад корејски пијанист настапи на онлајн концерт
18.04.2020

Млад корејски пијанист настапи на онлајн концерт

Концертот преку интернет го следеа илјадници љубители на клавирот