наука и технологија

Кина потврди дека остатоците од ракетата „Лонг марч“ паѓаат кон Земјата

Кина потврди дека остатоците од ракетата „Лонг марч“ паѓаат кон Земјата

Националната вселенска агенција на Кина соопшти дека остатоците од ракетата „Лонг марч-5Б Ј2“ „можно е да влезат во атмосферата на Земјата некаде овој викенд“

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Диносаурусите од видот „ти-рекс“ се движеле многу побавно отколку што претходно се мислеше
22.04.2021

Диносаурусите од видот „ти-рекс“ се движеле многу побавно отколку што претходно се мислеше

Во својата студија, палеонтолозите, земајќи ја предвид и големата опашка на диносаурусот, заклучиле дека нормалната брзина на движење на „ти-рекс“ би можела да изнесува 4,6 километри на час

Уште една турска кандидат вакцина против Ковид-19 ја започнува првата фаза од испитувањата
20.04.2021

Уште една турска кандидат вакцина против Ковид-19 ја започнува првата фаза од испитувањата

„Добивме вест дека вакцината кандидат развиена од проф. д-р Осман Ерганиш, од Универзитетот „Селчук“, ги завршила претклиничките студии и ќе започне со испитувањата од првата фаза...“

Хеликоптер на НАСА го направи првиот лет на Марс
19.04.2021

Хеликоптер на НАСА го направи првиот лет на Марс

„Хеликоптерот „Инџинуити“ го изврши својот прв лет - првиот лет на летало со мотор на друга планета“, објави НАСА

Научниците од Уганда развија вакцина против крлежи
16.04.2021

Научниците од Уганда развија вакцина против крлежи

Болестите предизвикани од крлежи забележани особено кај говедата, африканските биволи и антилопите, имаат удел од 30 до 70 отсто во угинувањето на животните во Уганда, што негативно влијае врз економијата на земјата

Првиот турски погонски мотор за ракета од среден домет TEI-TJ300 го урна светскиот рекорд
16.04.2021

Првиот турски погонски мотор за ракета од среден домет TEI-TJ300 го урна светскиот рекорд

Моторот TEI-TJ300 без потреба од стартерски систем, нуди можност за придвижување со ефект на ветер (windmilling), што овозможува негова примена во системите за воздушна, поморска и копнена одбрана