Dolar
17.96
Euro
18.48
Altın
1,786.56
ETH/USDT
1,857.30
BTC/USDT
23,750.00
BIST 100
2,884.03
Politika

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Avrupa'da Müslüman karşıtlığı çığ gibi yükseliyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Batı dünyasında ve özellikle Avrupa'da Müslüman karşıtlığı çığ gibi yükseliyor. Göçmenlere ve yabancılara karşı düşmanlık hayatın her alanına yansıyor." dedi.

18.04.2018
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Avrupa'da Müslüman karşıtlığı çığ gibi yükseliyor Fotoğraf: AA/Cem Özdel

İSTANBUL

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı'nın (MÜSDAV) iş birliğiyle düzenlenen Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, dünyada İslam düşmanlığının yükseldiğine dikkati çekerek, buna karşı Müslümanların birlikte mücadele vermesi gerektiğini aktardı.

Batı dünyasında ve özellikle Avrupa'da Müslüman karşıtlığının çığ gibi yükseldiğini anlatan Çavuşoğlu, göçmenlere ve yabancılara karşı düşmanlığın hayatın her alanına yansıdığını, özellikle de Müslümanların adeta "günah keçisi" olarak görüldüğünü anlattı.

Batı ülkeleri ile Avrupa'da ekonomik, toplumsal ve siyasi alanlarda çıkan tüm sorunlarda Müslüman azınlıkların ve göçmenlerin suçlandığını aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Camilerimize saldırıyorlar, Müslümanlara ayrımcılık uyguluyorlar. Önemli bir ayrımcılık var. Artık sokakta bile kıyafetlere müdahale ediliyor. Potansiyel suçlu olarak Müslümanlar görülüyor. Müslümanların karşılaştıkları sorunlar bir insan hakları meselesi olarak görülmüyor. Özellikle İslam düşmanlığını bir başka boyut olarak tanımlamak istiyorlar. Mümin kardeşlerimize saldırılara çoğunlukla adi olay olarak bakıyorlar. Yani herhangi bir sokak kavgası, herhangi bir hırsızlık gibi görülüyor. Adi bir suç muamelesi yapılıyor. Yani Müslüman düşmanlığı yapısal bir hale gelmeye başladı. Bununla mücadelede maalesef eksik kalıyoruz. Yani mücadele kurumsal düzeyde yapılmıyor. Hepimizin görevleri gereği yaptığı mücadeleler var. Ama kurumlarımız, Diyanet İşleri Başkanlığımız, müftülüklerimiz, her ülkede farklı isimlerle olan yapılanmalar, İslam İşbirliği Teşkilatı ve diğer kurumsal teşkilatlar topyekün bununla mücadele etmeli. Hem de her sahada mücadele etmeli."

"Haksızlıklara karşı susmayız"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa'da, özellikle popülist politikacılar tarafından Müslüman düşmanlığının sürekli körüklendiğini, 3-5 daha fazla oy alabilmek için maalesef bazı sorumsuz siyasetçilerin toplumsal huzuru hiçe saydıklarını belirtti.

Geçen yıl özellikle Avrupa'da yapılan bazı seçimlerin bu durumun en açık göstergesi olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "İslam düşmanlığı sebebiyle seçimler zamanında yürütülen kampanyalar çerçevesinde Türkiye'nin bazı ülkelerle ilişkileri bozuldu. Biz hiçbir ülkeyle ilişkilerimizi bozmak istemeyiz, hiçbir ülkeyle sorun da yaşamak istemeyiz. Ama Türkiye Cumhuriyeti olarak Müslümanlara karşı olan bu tutumlar karşısında susmayız. Haksızlıklara karşı herkes sussa bile Recep Tayyip Erdoğan susmaz. Maalesef bu konularda duyarlılık göstermesi gereken sivil toplum örgütleri ve özellikle medya da sessiz kalıyor." ifadelerini kullandı.

Bazı ülkelerde Müslümanlar ve göçmenlerin hedef gösterildiğine değinen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bu yapılanlar, biz müminlere zarar verdiği gibi maalesef İslam düşmanlarına da istismar fırsatı veriyor. Dolayısıyla dinimizi kullanan bu terör örgütlerine karşı da birlikte mücadele vermemiz lazım. Dinimizi istismar eden terör örgütlerine karşı da hep birlikte mücadele etmemiz lazım. Bunların, yüce dinimiz İslam ile bir ilgisi yok. İslam'ın manası barıştır. İslam'a saldırmak için bu terör örgütlerinin yaptıklarını kullanmalarına müsaade etmeyeceğiz. Bazı çarpık zihniyetler, maalesef yaşanan tüm sorunları Müslümanlardan biliyor. Oysa Müslümanların büyük bir kısmı onlarca yıldır Batı ülkelerinde ve Avrupa'da yaşıyor. Bugüne kadar o ülkelerin ekonomik kalkınmasına, sosyal gelişimine ve kültürüne, barışına, hayatın her alanında çok önemli katkılar sağlamıştır. Bugüne kadar Müslümanlar iyiydi de ne oldu bir günde kötü oldu? Ne oldu da Müslümanlar bir günde herkesin hedefi olmaya başladı? İşte bu soruyu çok iyi bir şekilde sorup cevabını da çok iyi bir şekilde her platformda vermemiz lazım. Çünkü bu yaklaşım bugün her şeyin sorumlusu olarak karşımıza çıkıyor. Müslümanları bu şekilde gören yaklaşım insani ve vicdani değildir. Adaletsiz ve haksız bir yaklaşımdır. Esasen Avrupa'da yaşayan toplumsal bozuklukların kaynağı da maalesef bu insanlık dışı tutumdur."

"AİHM kararlarını hiçe sayıyorlar"

Çavuşoğlu, yurt dışında 6 milyon civarında Türk yaşadığını ve bunların önemli bir kısmının Avrupa'da bulunduğunu ifade ederek, Avrupa'daki Müslüman azınlığın büyük bir bölümünün Türklerden oluştuğunu kaydetti. 

Geçen yıl Avrupa'daki Türk vatandaşlarının mülklerine ve camilerine yönelik 100'den fazla saldırı olduğunu anlatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Demokrasi dersi vermeye çalışan Avrupa ülkelerindeki Müslüman azınlıklara haklarının verilmediğini ve haklarının da elinden alınmaya başladığını görüyoruz. Örneğin Batı Trakya'da 150 bin civarında soydaşımız yaşıyor ve soydaşımızın etnik kimliği ihbar ediliyor, kendi müftüsünün seçilmesinin önünde engeller çıkarılıyor. Demokrasi ve insan hakları dersi verenler ve vermeye çalışanlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarını hiçe sayıyorlar, uygulamıyorlar." diye konuştu.

"Türkiye az gelişmiş ülkelerin ve halklarının sesi oldu"

Filistin ve Kudüs davasını BM'de sonuna kadar savunduklarını belirten Çavuşoğlu, "Kudüs konusunda da birlik, beraberlik içinde olmamız lazım. Biz New York'a gittiğimiz zaman bazı büyük Müslüman ülkelerin büyükelçileri ABD'nin baskısından dolayı New York'u terk etmişti. 'Niye gittiler?' dedik, 'Tatile gittiler.' dediler. Bizim en büyük davalarımızdan birisi; Kudüs davasıdır. Tarihi bir oylama zamanında o ülkelerin büyükelçileri tatile gidemez. Ben biliyorum ki, tatile gitmediler, ABD'nin baskısından dolayı korktular ve kaçtılar." dedi.

Daha güçlü ve istikrarlı Türkiye

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 seçimlerinin 24 Haziran'da gerçekleştirileceğini açıkladığını hatırlatarak, "Meclis'te bugün iki parti teklifi sundu, Meclisimizin onayıyla inşallah seçime gideceğiz. Bu seçimle beraber Türkiye yeni bir sisteme, başkanlık sistemine geçiyor. Başkanlık sisteminin, 24 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye'yi daha güçlü, daha istikrarlı yapacağına inanıyoruz." dedi.

Muhabir: Arif Yakıcı-İsmail Özdemir

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.