Балкан

Северна Македонија: Регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19, починати 14 лица

Северна Македонија: Регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19, починати 14 лица

Од последици предизвикани од коронавирусот во истиот период пријавени се 14 починати лицa, а билансот на починати од овој вирус во земјата се искачи на 5.093.

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Во Северна Македонија одбележан Денот на полицијата – 7 Мај
07.05.2021

Во Северна Македонија одбележан Денот на полицијата – 7 Мај

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска, по повод одбележувањето на Денот на македонската полиција, се обратија во Полицискиот центар „Ѓорче Петров” во Скопје

Северна Македонија: Во изминатото деноноќие регистрирани 324 нови случаи на Ковид-19, починати се 26 лица
06.05.2021

Северна Македонија: Во изминатото деноноќие регистрирани 324 нови случаи на Ковид-19, починати се 26 лица

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.178 оздравени пациенти од Ковид-19, додека вкупната бројка на излекувани изнесува 136.545

Претседателот на Албанија, Мета, се состана со неговиот словенечки колега Пахор
06.05.2021

Претседателот на Албанија, Мета, се состана со неговиот словенечки колега Пахор

Претседателот на Словенија, Борут Пахор, остварува работна посета на Албанија, во рамки на подготовките за наредниот состанок на процесот Брдо-Бриони, кој ќе се одржи на 17 мај оваа година,

Министерката за Европа и Устав на Австрија: „Интеграцијата е долг пат, Албанија направи значителен прогрес“
06.05.2021

Министерката за Европа и Устав на Австрија: „Интеграцијата е долг пат, Албанија направи значителен прогрес“

Министерката за Европа и Устав на Австрија, Каролине Едштадлер, престојува во посета на Албанија, во чии рамки се состана со министерката за Европа и надворешни работи на Албанија, Олта Џачка...

Хрватска: Еден сомнителен случај на нуспојава од вакцините на 80.000 вакцинирани против Ковид-19
06.05.2021

Хрватска: Еден сомнителен случај на нуспојава од вакцините на 80.000 вакцинирани против Ковид-19

„Речиси 56 отсто од популацијата постара од 70 години е вакцинирана со една доза, а најголем опфат на населението вакцинирано со првата доза е постигнато во градот Загреб и изнесува околу 20,5 отсто од вкупното население“