живот

Фоторепортерката Цонг: 
„Емпатијата е клуч за раскажувањето приказна преку фотографии"

Фоторепортерката Цонг: 
„Емпатијата е клуч за раскажувањето приказна преку фотографии"

Цонг долго време мина во Уганда, каде што ги следеше случувањата во бегалските кампови во кои живеат жени, а позната е и по фотографиите кои ги направи во други африкански земји и во Авганистан

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Раселена сириска мајка со правење тули се обидува да ги прехрани своите 6 деца
01.06.2020

Раселена сириска мајка со правење тули се обидува да ги прехрани своите 6 деца

Ум Јусуф рече дека дневната заработка е од 1000 до 1200 сириски лири (околу 0,7 долари) и дека тоа не е доволно за основните животни потреби

Мароко: Жена на 110 годишна возраст го победи Ковид-19
30.05.2020

Мароко: Жена на 110 годишна возраст го победи Ковид-19

Според информациите добиени од надлежи лица од Министерството за здравство на оваа земја, 110-годишната Фатма Бенхаму била пренесена во болницата Хасан ес-Сани во градот Фес откако имала контакт со нејзина роднина заразена со Ковид-19

САД: Сопругата на полицаецот обвинет за смртта на Афроамериканецот Флојд побара развод
30.05.2020

САД: Сопругата на полицаецот обвинет за смртта на Афроамериканецот Флојд побара развод

„Кели е уништена поради смртта на г. Флојд. Таа изрази сочувство до неговото семејство, пријателите и сите што тагуваат за него. Поднесе барање за развод“

Ди Каприо донираше финансиски средства за помош на загрозен вид на планински горили во Конго
29.05.2020

Ди Каприо донираше финансиски средства за помош на загрозен вид на планински горили во Конго

Популарниот актер во својот пост потсети дека Националниот парк Вирунга е едно од билолошките наразнолични подрачја на планета и дом на критично загрозениот вид на планинските горили

Италијанка со ждрепка стана сопственичка на слика на Пикасо вредна 1 милион евра
21.05.2020

Италијанка со ждрепка стана сопственичка на слика на Пикасо вредна 1 милион евра

Во аукциската куќа „Кристис“ во Париз се одржа електронска ждрепка за сликата „Nature Morte“ на Пикасо, која според организаторите вреди 1 милион евра