политика

Хрватска: Парламентарни избори во епидемија на коронавирусот

Хрватска: Парламентарни избори во епидемија на коронавирусот

Без сопствено хемиско пенкало и маска што ги прекрива устата и носот гласачите нема да можат да гласаат за избор на 151 пратеник за Хрватскиот сабор на парламентарните ибори на 5 јули

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Северна Македонија: Џафери го потпиша Решението за распишување на предвремените избори за 15 јули
16.06.2020

Северна Македонија: Џафери го потпиша Решението за распишување на предвремените избори за 15 јули

„Овие избори ќе бидат невообичаени по тоа што нема да има вообичаена изборна кампања, меѓутоа, тоа што е поважно и на што ќе мораме сите да се придржуваме на најдисциплиниран начин, се мерките и препораките на Министерството за здравство...“

Северна Македонија: Двете најголеми партии се согласија на 15 јули да се одржат превремените избори
15.06.2020

Северна Македонија: Двете најголеми партии се согласија на 15 јули да се одржат превремените избори

„За да не страда народот и да им се овозможи на Мицкоски го заклучуваме 15 јули како конечен, последен и единствен датум за избори на кои гарантирано ќе учествува опозицијата", истакна Заев

Северна Македонија: Заев и Мицкоски не постигнаа договор за датум за изборите
12.06.2020

Северна Македонија: Заев и Мицкоски не постигнаа договор за датум за изборите

„Не успеавме да постигнеме договор. Оставивме можност во текот на утрешниот ден доколку треба да се слушнеме", рече лидерот на СДСМ, Заев, во изјава за медиумите по средбата кај претседателот Пендаровски

Американски аналитичар: „Антифа сака да формира анархо-комунистички систем со ЈПГ/ПКК"
12.06.2020

Американски аналитичар: „Антифа сака да формира анархо-комунистички систем со ЈПГ/ПКК"

Пособиек нагласи дека Антифа не се совпаѓа со ниту една страна во политичката сцена во САД, и рече: „Целта на оваа организација е да ја сруши владата и системот на САД, и на нивно место да ги формира своите анархо-комунистички системи“

Еврокомесарот за проширување, Вархеји, разговараше со Заев и Мицкоски за изборите
11.06.2020

Еврокомесарот за проширување, Вархеји, разговараше со Заев и Мицкоски за изборите

Вархеји соопшти дека во разговорите била нагласена важноста на слободните, фер и инклузивни избори во Северна Македонија