свет

Операција „Канџа-тигар“: Неутрализирани 3 терористи на ПКК

Операција „Канџа-тигар“: Неутрализирани 3 терористи на ПКК

„Во рамки на операцијата „Канџа-тигар“, неутрализирани се 3 терористи на ПКК“, се вели во соопштението

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Истражување: Пандемијата ја истакнува социјалната поделеност и нееднаквост во Италија
03.07.2020

Истражување: Пандемијата ја истакнува социјалната поделеност и нееднаквост во Италија

- Пандемијата на Ковид-19 ги влоши економските и социјалните нееднаквости во Италија кои ги погодуваат најсиромашните, ранливите групи и помалку образованите, покажа истражувањето објавено денес

Заменик министер во Гана поднел оставка откако ги прекршил мерките за изолација
03.07.2020

Заменик министер во Гана поднел оставка откако ги прекршил мерките за изолација

- Ахенкорах пред оваа одлука, на претседателот му признал дека ги прекршил мерките за изолација

САД го предупреди Хафтар за групата Вагнер и за нафтата во Либија
03.07.2020

САД го предупреди Хафтар за групата Вагнер и за нафтата во Либија

- САД ја предупреди Либиската национална армија дека нејзината поврзаност со руската паравоена сила и блокадата на нафтата се спротиставуваат на интересите на Вашингтон и Либија

Велика Британија го укина карантинот за граѓаните на Турција, Хрватска и Србија
03.07.2020

Велика Британија го укина карантинот за граѓаните на Турција, Хрватска и Србија

- На листата земји меѓу останатото се наоѓаат Германија, Нов Зеланд, Италија, Шпанија, Јапонија, Данска,Турциjа и Франција, а од регионoт на Балканот само Хрватска и Србија.

Во САД повеќе од 56.000 новозаразени со Ковид-19
03.07.2020

Во САД повеќе од 56.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД бројот на починати од новиот тип на коронавирус во последните 24 часа е поголем за 661, со што вкупнaта бројка изнесува 131.504.