Турција

Турција: Од коронавирусот оздравеа уште 1313 лица, вкупно 178 илјади досега

Турција: Од коронавирусот оздравеа уште 1313 лица, вкупно 178 илјади досега

- Според податоците кои на Твитер ги објави Министерот за здравство на Турфција Фахретин Коџа, а кои се достапни и на страниците на министерството, денес во таа земја се извршени 52.141 тестирање од кои 1.172 лица биле позитивни на коронавирусот

Агенда
Агенда на Турција и агенда во светот, програми на лидери и меѓународни активности на страницата за Агенда.
Турскиот претседател Ердоган допатува во официјална посета на Катар
02.07.2020

Турскиот претседател Ердоган допатува во официјална посета на Катар

- Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган допатува во еднодневна официјална посета на Катар, што е негова прва посета во странство од избивањето на пандемијата на Ковид-19

Системот за противвоздушна одбрана од турско производство, „Сунгур“, спремен за употреба
02.07.2020

Системот за противвоздушна одбрана од турско производство, „Сунгур“, спремен за употреба

„Сунгур“, дизајниран од страна на компанијата „Рокетсан“ и неговите домашни партнери, може да се лансира од мобилна платформа со можност за ротирање од 360 степени...

Телефонски разговор Ердоган-Меркел
01.07.2020

Телефонски разговор Ердоган-Меркел

Ердоган и Меркел разговарале за билатералните односи меѓу двете земји и за борбата против новиот тип коронавирус (Ковид-19)

Турското МНР со реакција на изјавата на американскиот Стејт департмент за статусот на Аја Софија
01.07.2020

Турското МНР со реакција на изјавата на американскиот Стејт департмент за статусот на Аја Софија

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Турцијa одговори на прашањето во врска со изјавата на американскиот Стејт департмент за статусот на Аја Софија

Турскиот претседател Ердоган утре патува во посета на Катар
01.07.2020

Турскиот претседател Ердоган утре патува во посета на Катар

Претседателот Ердоган утре ќе оствари средба со емирот на Катар, шеикот Темим бин Хамед ал Сани